Kpt. Jerzy Halaj
Kapitan Jerzy Hałaj, przez wiele lat dowodził Boeingiem 737NG. W swojej karierze wylatał w sumie ponad 5000 godzin, w tym 4000 na Boeingach. Aktualnie lata na nowoczesnym odrzutowcu biznesowym Honda Jet.

Miłośnicy symulatorów przypominają archeologów. Na podstawie dokumentów źródłowych i strzępków informacji z różnych źródeł, starają się odwzorować realia pracy pilota.

Jednak, jako że linie lotnicze przy opracowywaniu własnych procedur mają pewne pole manewru, bez wiedzy zdobytej wewnątrz firmy trudno wiernie odwzorować rzeczywistość "jak się lata" u danego przewoźnika.

Dlatego nie sposób przecenić możliwości obserwacji prawdziwego pilota, który w wirtualnym świecie X-Plane 11 pokazuje, jak się to robi w rzeczywistości.

Kapitan Jerzy Hałaj, bo o nim mowa, pokazuje jak latają realni piloci w różnych liniach lotniczych. Okazuje się, że poszczególni przewoźnicy korzystają z zupełnie różnych checklist i mają inne procedury. Same samoloty, pomimo że są tego samego typu, też się różnią - od wersji oprogramowania FMC, po rozmieszczenie i obecność dodatkowych przyrządów w kokpicie. Możliwość posłuchania o tych różnicach jest bardzo interesująca.

Transmisje kpt. Jerzego Hałaja przeprowadzone są w formie interaktywnej, gdzie widzowie mogą zadawać pytania. Tematem każdego odcinka jest inny system. Po osiągnięciu wysokości przelotowej Pan Kapitan opowiada o jego niuansach, jednocześnie egzaminując oglądających z wiedzy na jego temat.

Odcinek 1: WARSZAWA-BURGAS

Podczas pierwszego lotu wcielamy się w pilota polskiej czarterowej linii lotniczej Enter Air wiozącego ludzi na wakacje do Bułgarii. Podczas lotu Pan Kapitan omawia niuanse systemu paliwowego (1:12:55 - 1:32:30).

Boeing 737 overhead panel
Dlaczego na panelu OverHead cztery panele są innego koloru? O tym dowiemy się w fragmencie 1:09:20 nagrania.

Dodatkowo odpowiada na od dawna nurtujące wszystkich pytanie, co jest lepsze: Zibo czy PMDG (nagranie czas 1:54:11) 😉

Odcinek 2: BURGAS - SAMOS

W drugim odcinku opuszczamy Bułgarię i lecimy na międzynarodowy port lotniczy położony na wyspie Samos w Grecji. Podczas lotu dowiadujemy się kolejnych "ciekawostek boeingowych", na przykład dlaczego podczas przelotu przełącznik świateł BEACON jest w odwrotnym położeniu niż reszta (czas nagrania: 53:10).

Odcinek 3: SAMOS - KORFU

Zostajemy w Grecji. Tym razem udajemy się na jedno z najbardziej niesamowitych lotnisk świata - Port Lotniczy Korfu. Pas startowy jest niemal w całości otoczony przez wodę. Start z Samos, z racji krótkiego pasa, wykonujemy z wyłączonymi bleedami. Jest to specjalna procedura zapewniająca nam dodatkową moc na starcie. Po osiągnięciu wysokości przelotowej kpt. Jerzy Hałas omawia niuanse związane z wytracaniem prędkości przez samolot - zarówno w powietrzu jak i na ziemi.

VFR’em przez Polskę cz. 1: Warszawa Babice - Toruń

Kapitan Jerzy Hałaj jest także instruktorem. Szkolił młodzież w jednej z Warszawskich szkół lotniczych do licencji PPL(A) i uprawnień VFR NOC. Startujemy z Babic, czyli EPBC. To nietypowe lotnisko z unikalnym 10 minutowym kręgiem. Pan Kapitan prezentuje sposób wykonania kręgu, a następnie udaje się do Torunia.

Dla zainteresowanych, prezentujemy nagranie prawdziwej korespondencji radiowej EPBC informacja z wizualizacją kręgu.

VFR’em przez Polskę cz. 2: Toruń - Jastarnia

Kontynuujemy podróż z Torunia. Po niskim przelocie nad pasem w Gdańsku, udajemy się do nadmorskiej Jastarni. Kapitan Jerzy przelatał wiele godzin wykonując loty widokowe z tego lądowiska nad Hel. W dzisiejszym odcinku zobaczymy między innymi jak wykonać trudne lądowanie GA.

VFR’em przez Polskę cz. 3: Jastarnia - Bornholm

Kolejny odcinek serii VFR'em przez Polskę wykracza na chwilę poza granicę naszego kraju. Pan Kapitan razem z towarzyszami lecą w szyku przez Bałtyk do Rønne na wyspie Bornholm. Lot na Bornholm jest marzeniem wielu lotników.

Ryanair: Dublin - Stansted - Dublin

Tym razem zostajemy kierowcą podniebnego PKS'a i wykonujemy trasę Dublin - Stansted - Dublin. Tym razem wszystko dzieje się online z kontrolą lotów na Vatsim! Przed pandemią koronawirusa taka trasa była pokonywana siedem razy każdego dnia!

Poradnik 1: Jak prawidłowo wykonać automatyczne lądowanie

Oprócz symulacji lotów komunikacyjnych, kapitan nagrał też lot typowo szkoleniowy. W pierwszym odcinku pokazuje jak wykonać automatyczne lądowanie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *